Nedir bu KNX ?

b06ce91a24Akıllı telefonların hayatımıza girmesiyle beraber her şeyin bir akla sahip olması ,kolay kullanım, kolay kontrol, uzaktan izleme gibi kavramlar endüstriyel ortamlardan günlük yaşantımıza doğru girmeye başladılar.

Endüstriyel otomasyon ve medikal sektörlerinde uzun yıllardır kullanılan uzaktan izleme , tek noktadan kontrol, data log kaydı tutma gibi özellikler artık evlerimize de gerçek manada girmeye başladı.

Bu noktaya gelmemizde her evde internet bağlantısı olması, artık vaktimizi daha etkin kullanmak istememiz herşeye kolay ulaşmak istememiz ve her birimizin cebinde birer bilgisayar taşıması en önemli etkenlerden.

 

KNX protokolü , Belçika’da 3 firmanın;

 • EIBA ( European Installation Bus Association)
 • EHSA (European Home Systems Association)
 • BCI (BatiBUS Club International)

 

knxlogo

1999 yılında bir konsorsiyum oluşturması ile temelleri atılmış akıllı ev otomasyonu işlerinin entegrasyon ve devreye alma işlerinin kolaylaştırılması ve yaygınlaştırması ve bundan ticari bir başarı elde edilmesi üzerine kurulmuş bir dernektir.

KNX derneğinin üyeleri ise KNX protokolüne uygun ev otomasyonu cihazları üreten şirketlerdir. KNX protokolü temel olarak aydınlatma kontrolü, perde/panjur kontrolü,ısıtma,havalandırma, soğutma sistemleri,enerji yönetimi,ölçme ve izleme , alarm sistemleri , ses/görüntü sistemlerini temel alır.

5108fb6360d84a0f898876830ab2042a

 

KNX protokolü ve SIEMENS

SIEMENS KNX haberleşme chipi üreticilerinden biridir ve KNX protokolünü açık olarak desteklemektedir, kendi cihazlarının iç haberleşme , modüller arası haberleşme sistemlerinde LPB(local process bus) adı verilen KNX tabanlı bir iletişim kullanmaktadır.

https://www.buildingtechnologies.siemens.com/bt/global/en/buildingautomation-hvac/gamma-building-control/gamma-b2b/Documents/TPUART2_Datenblatt_EN.pdf

Protokolün altyapısı

KNX protokolünün altyapısı fiziksel katmanı ise ,

-TP – Twisted Pair
-Powerline
-RF
-Infrared
-Ethernet(IP)

üzerinden kurulabilir. Bunlardan en yaygın kullanılan ise TP haberleşmesidir , yani iki kablo üzerinden +24V DC besleme ve haberleşmenin aynı anda yapılabildiği, özel bir data frame’ine sahip seri haberleşme üzerine kurulu olan versiyonudur. Bu haberleşme katmanı kolay kurulum ve daha düşük maliyet gerektirmesi sebebiyle ve hat üzerinde çalışan cihazlara ekstra güç beslemesi verme zorunluluğunu ortadan kaldırması sebebiyle tercih edilmektedir.

hqdefault

KNX yerine neden başka bir sistem kullanılamaz ?

Kullanılabilir , ancak entegrasyon ve çok farklı firmaların ürünlerini entegre bir şekilde problemsiz şekilde kullanma konusunda elde edilebilecek bazı kolaylıklardan vazgeçmek gerekebilir.

KNX protokolü ile oldukça basit bir şekilde entegre edilebilen ev otomasyon sistemleri , işin yanlızca yazılım tarafını bile düşündüğümüzde örneğin modbus protokolü ile yapılmak istendiğinde oldukça yorucu uzun ve her sistem her ev için farklı bir çözüm farklı bir ana kontrolör kullanmayı gerektirebilir.

Hakkında sbaydan
Electronics Engineer , HVAC Automation and Software Engineer , Outdoor ,Motorsports

2 Responses to Nedir bu KNX ?

 1. nuyocan says:

  KNX protokolünün modbus dan tam olarak farkı nedir tam anlayamadim Salih Bey 🙂

  • sbaydan says:

   Nuyo Bey :),

   Modbus daha genel bir haberleşeme protokolü olup bina otomasyonu özellikle akıllı bina kısmı KNX cihazları ile daha hazır daha kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Modbus ile cihazların bir noktadan birbirleriyle haberleşmeleri mümkündür , ama knx protokolünde bir grup adresine birden fazla atama yapmak mümkündür , bir master slave mantığı yoktur . bir odadaki lambayı odanın içinden kapatabileceğiniz gibi ana buton vasıtasıyla da kapatabilirsiniz , modbus ile bunu yapmak her projede ciddi zaman harcamaya sebep olabilir ve bazı durumlarda istenenler yapılamayadabilirler 🙂

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: